Väyrynen pitää kiinni 0,7:sta

Väyrynen pitää kiinni 0,7:sta

Suomi on jäänyt jälkeen kehitysavun nostovauhdistaan. Rahaa uupuu vuoden 2010 budjettikehyksistä, vaikka silloin on tarkoitus saavuttaa välietappi 0,51 prosentti bruttokansantulosta.

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrynen (kesk.) kuitenkin uskoo kehitysrahojen nostoon kaavaillussa aikataulussa. Hän arvioi, että YK:ssa sovittu taso, 0,7 prosenttia bruttokansantulosta saavutetaan suunnitellusti vuonna 2015. Se vaatii kuitenkin Väyryseltä ja ulkoministeriöltä tiukkoja budjettineuvotteluja valtiovarainministeriön kanssa.
Väyrysen on saatava lisärahaa jo vuodelle 2010. Määrärahojen nostot siitä eteenpäin pitäisi Väyrysen mielestä kirjata budjettikehyksiin. Nyt sitä tahtopolitiikkaa tarvitaan maailman köyhien auttamiseksi.

Väyrynen toivoo tukea myös kansalaisilta tavoitteelleen sanoen varovasti toteutumisen vaativan "yleiseltä mielipiteeltä tarkkaavaisuutta".

- Ihmiset tukevat tavoitetta, mutta päättäjät ovat välillä sanoisinko kovakalloisia. Sen takia heihin pitää pyrkiä vaikuttamaan, Väyrynen naurahtaa.

Väyrynen muistuttaa, että hänellä oli näppinsä pelissä viimeksikin, kun Suomen kehyrahoja nostettiin. Vuonna 1983 Väyrynen ja silloinen pääministeri Kalevi Sorsa (sd.) sopivat, että 0,7 tasoon mennään kahden vaalikauden kuluessa. Tavoite toteutui 1990-luvun alussa. Väyrynen myöntää, että tavoitteen saavuttamisessa auttoi sekin, että kansantalous romahti ja kansantulo aleni.

- Toisaalta lama aiheutti taloudellisen kriisin, joka pakotti leikkaamaan määrärahoja niin että pudottiin uudelleen kuopan pohjalle. Ja siellä nyt sitten ollaan oltu ja pikkuhiljaa on päästy ylöspäin.

Teksti: Marianne Falck


LISTAA KAIKKI VUODEN 2009 KIRJOITUKSET

Auringossa 2006 Auringossa 2007 Auringossa 2008

www.syl.fi